See etumerkillinen on Wiktionary
{
"antonyms": [
{
"word": "etumerkitön"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "etumerkki",
"3": "llinen"
},
"expansion": "etumerkki + -llinen",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "etumerkki + -llinen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "etumerkillinen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkilliset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillinen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkilliset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkilliset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillistä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisessä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisestä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisellä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliseltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisenä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkillisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkillisettä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "etumerkilliseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkilliseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkilliseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkilliseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisessäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisestäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliselläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliseltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisenäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkillisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkillisettäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "etumerkillisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisessäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisestäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliselläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliseltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisenäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkillisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkillisettäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "etumerkillisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisessämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisestämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisellämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliseltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisenämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkillisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkillisettämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "etumerkillisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisessänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisestänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisellänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliseltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisenänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkillisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkillisettänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "etumerkillisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillistensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillistään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisessään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisessänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisestään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisestänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliseensä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisellään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisellänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliseltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkilliseltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisellensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisenään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisenänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkilliseksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkillisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkillisiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkillisettään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisettänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "-"
},
"expansion": "etumerkillinen (not comparable)",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "etumerkilli",
"2": "ä",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish nainen-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -llinen",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Computing",
"orig": "fi:Computing",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"signed (containing a sign; accepting both positive and negative values)"
],
"id": "en-etumerkillinen-fi-adj-f6JtDyxV",
"links": [
[
"computing",
"computing#Noun"
],
[
"signed",
"signed"
]
],
"raw_glosses": [
"(computing) signed (containing a sign; accepting both positive and negative values)"
],
"tags": [
"not-comparable"
],
"topics": [
"computing",
"engineering",
"mathematics",
"natural-sciences",
"physical-sciences",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈetuˌmerkilːinen/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞t̪uˌme̞rk̟ilˌline̞n]"
},
{
"rhymes": "-inen"
}
],
"word": "etumerkillinen"
}
{
"antonyms": [
{
"word": "etumerkitön"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "etumerkki",
"3": "llinen"
},
"expansion": "etumerkki + -llinen",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "etumerkki + -llinen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "etumerkillinen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkilliset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillinen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkilliset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkilliset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillistä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisessä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisestä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisellä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliseltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisenä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkillisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkillisettä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "etumerkilliseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkilliseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkilliseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkilliseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisessäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisestäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliselläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliseltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisenäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkillisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkillisettäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "etumerkillisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisessäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisestäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliselläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliseltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisenäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkillisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkillisettäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "etumerkillisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisessämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisestämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisellämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliseltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisenämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkillisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkillisettämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "etumerkillisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisessänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisestänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisellänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliseltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisenänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkillisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkillisettänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "etumerkillisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillistensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillistään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisessään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisessänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisestään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisestänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliseensä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisellään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisellänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliseltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkilliseltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkilliselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisellensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisenään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisenänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkilliseksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkillisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkillisiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkillisettään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisettänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkillisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkillisinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "-"
},
"expansion": "etumerkillinen (not comparable)",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "etumerkilli",
"2": "ä",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 6-syllable words",
"Finnish adjectives",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nainen-type nominals",
"Finnish terms suffixed with -llinen",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish uncomparable adjectives",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/inen",
"Rhymes:Finnish/inen/6 syllables",
"fi:Computing"
],
"glosses": [
"signed (containing a sign; accepting both positive and negative values)"
],
"links": [
[
"computing",
"computing#Noun"
],
[
"signed",
"signed"
]
],
"raw_glosses": [
"(computing) signed (containing a sign; accepting both positive and negative values)"
],
"tags": [
"not-comparable"
],
"topics": [
"computing",
"engineering",
"mathematics",
"natural-sciences",
"physical-sciences",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈetuˌmerkilːinen/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞t̪uˌme̞rk̟ilˌline̞n]"
},
{
"rhymes": "-inen"
}
],
"word": "etumerkillinen"
}
Download raw JSONL data for etumerkillinen meaning in All languages combined (21.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.